Pubg Oyunu Nedir?

Bu Yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

PUBG; günümüzde çok büyük popülerlik kazanmış bir çevrimiçi çok oyunculu hayatta kalma/savaş oyunudur. Oyunun tam adı PlayerUnknown’s Battlegrounds olsa da, çoğu insan PUBG kısaltmasını kullanmayı tercih ediyor. Oyun Battle Royale kavramını ele alıyor. Oyun başında bir adaya uçaktan çok sayıda insan atlıyor ve en sonda ise 1 kazanan kişi kalıyor. Bunu yapmak için, silah bulmalı, gördüğün insanları öldürmeli ve tehlikeden kaçınmalısın. Her maç, dört kişilik veya iki kişilik takım halinde olabilen, ya da herkesin yalnız başına gittiği 100 kişilik bir savaş gerçekleşir. Ancak, bu oyun bazı bireylerde (özellikle de çocuklarda) bağımlılık yapmaya başladı, bu yüzden birçok kişi bu konuda endişeli. PUBG güzel bir oyundur ancak buna bağımlı olmak; sizin farkında olmadığınız bazı zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir. Öyleyse, PUBG oyununun -kişinin dikkat etmesi gereken- zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerindeki olumsuz yan etkilerine bir göz atalım.

Pubg Oyunu Nedir?

1- Aşırı Şiddet

Diğer tüm video oyunlarında olduğu gibi, PUBG de birçok insan tarafından şiddet içeren bir oyun olmakla suçlanıyor. Bu nedenle Çin hükümeti bu oyunu kendi ülkesinde yasakladı. Aşırı şiddet, oyuncudaki agresif duyguları, düşünceleri ve davranışları tetikleyebilir ve bu da onu daha az insancıl kılar.

2- Video Oyunu Bağımlılığı

Her gün çok fazla PUBG oynamak sizi meşgul eder, yani bu süre zarfında verimli bir şey yapamazsınız. Video oyununa bağımlılık yeni bir şey değil. İngiltere’de video oyunlarına bağımlılık birkaç boşanma nedeni haline gelmiştir. Ayrıca, her geçen boşa zamanınızı çalıyor. Gerçek hayatta gerçekten önemli olmayan, sahte bir skordan başka bir şey elde edemezsiniz.

3- Daha Az Sosyal Etkileşim

Video oyunu bağımlılığının sadece PUBG oynayarak bütün gününüzü boşa harcamak olduğu inkar edilemez bir gerçek. Bu, sosyalleşmeyi zorlaştıracak, çünkü bunun için evin dışına çıkmak ve diğer insanlarla etkileşime girmeniz gerekecektir. Ayrıca, ‘anti sosyal’ damgası ile etiketlenecek ve daha sonra sosyalleşmek isteseniz bile insanlar sizden uzaklaşacaktır.

4- Kötü Fiziksel Sağlık

Tek bir yerde sabit bir biçimde oturmak sağlığınız için zararlı ve bu herkesin bildiği bir gerçek. Parlak bilgisayar ekranınızın önünde oturmak da görme duyunuzu etkileyebilir ve vücudunuzu hiç terk etmemiş gibi görünen bir baş ağrınız olabilir. Sadece bununla da sınırlı değil, aynı zamanda ulaşmaya çalıştığınız hedefleri ve hayallerinizi de unutmanıza neden olacak. Bununla birlikte, bütün gün oturmak sırt ağrısı ve diğer sağlık sorunları gibi şeylere eğilimli olmanıza neden olur.

5- Kötü Zihinsel Sağlık

2018 yılında, WHO, zihinsel bir bozukluk olarak video oyunu bağımlılığı sonucuna vardı. Video oyunlarının birçok insanda depresyon nedeni olduğu bilinmektedir. PUBG oynamaya bağımlı olan insanlar, daha az sosyal etkileşim nedeniyle halk arasında kolayca strese girebilir veya kaygı sorunları yaşayabilir. PUBG’yi çok uzun süre oynamak, oynarken tek başına kalma eğiliminde olduğunuzda beyninizi mahvedebilir. Yalnızlıktan acı çekmeye bile başlayabilirsiniz.

6- Daha Az Uyku

Oyun bağımlılığının ciddi yan etkilerinden biri de uykusuz kalmaktır. Bunun arkasında iki neden var, ilki uyumak istemeyebilirsiniz çünkü oyun oynamaya devam ediyorsunuzdur ve bitirmek için zaman harcarsınız. İkincisi, ekranın önünde çok uzun süre oturmak, sonunda yatmaya karar verseniz bile uyumayı zorlaştırabilir. Sonuç olarak normalden daha geç bir saatte yatağa girersiniz ve erken kalkmak zorundaysanız tüm gününüzü uykulu ve verimsiz bir biçimde geçirirsiniz. Bilmelisiniz ki, bilgisayar ekranının önünde çok uzun süre oturmak, gün sonunda uyumaya karar verseniz bile uyumayı zorlaştırabilir.

7- Başka Bir Şey Yapmak İçin Daha Az Zaman

PUBG oyuncusuysanız, tek bir oyunun tamamlanmasının yarım saat kadar sürebileceğini biliyorsunuzdur. Ve hiç kimse tek bir oyunla yetinmeyecektir. Şimdi bir hesaplayalım, eğer bağımlı değilseniz ama yine de günde 5 maç oynuyorsanız, daha verimli bir şeyler yapmak için kullanabileceğiniz her gün iki buçuk saatinizi boşa harcıyor olacaksınız. Bunun yerine daha üretken olabilirsiniz, örneğin; bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz, film izleyebilirsiniz hatta yeni bir dil bile öğrenebilirsiniz.

8- Okul Notlarına Kötü Etki

Aşırı video oyunları oynamanın en ciddi yan etkilerinden biri de okul derslerinde başarısız olmanız ve düşük puanlar almanızdır. Video oyunlarının eğlenceli fakat ders çalışmanın sıkıcı ve zor olduğunu düşünürsünüz. Bu nedenle, öğrenciler video oyunları oynamayı daha çok seviyorlar ve ders çalışmaya tercih ediyorlar. PUBG oyununu ele aldığımızda ise, her bir oyun çok uzun sürüyor ve bu da öğrencilerin ders notlarını olumsuz bir biçimde etkiliyor..

Sonuç Olarak:

Çok fazla PUBG oynamak bolca zamanınızı çalar ve sizi birçok şeyden mahrum bırakabilir. Daha az üretken olmanıza ve günlük işlerinizi dahi aksatmanıza neden olur. Bunun önüne geçmek için gerekli önlemler alınmalı. Örneğin çocukları ele aldığımızda; veliler bu konuda daha titiz davranmalı ve çocuklarının çok üzün süre oyun oynamalarına izin vermemelilerdir. Yetişkinleri ele aldığımızda ise kendilerine oynama saati belirlemeli ve bunu aşmamalılardır.

Pubg Oyunu Nedir?
5 (100%) 328 değerlendirme
166610cookie-checkPubg Oyunu Nedir?
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
 • Tehlikeli Online Oyunlar

  Mobil ve bilgisayar oyunlarında çocuklarınızı tehdit eden tehlikeli oyunlar listesi

  Liste
 • Tehlikeli Offline Oyunlar

  Çocuklarınızın arkadaşları ile ilgili oynadığı oyunların listesi

  Liste
 • Çocuklar İçin İnternetteki Tehlikeler

  Çocuklarınızı internette bekleyen diğer tehlikeli içeriklerin listesi

  Liste
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler

Biz Sizi Arayalım

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

Uzmanına Soru Sorun