Pegı Yaş Etiketi Nedir?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştıracak uygulamaların ortaya çıkmasını sağladığı gibi, boş zamanlarımızı değerlendirebileceğimiz eğlenceli içerik, uygulama ve oyunların da ortaya çıkmasını sağladı. Peki, kimi zaman biz yetişkinler için bile sakıncalı içerikler barındırabilen bu oyunlar çocuklarımız için ne kadar güvenli?

Eğlence dünyasında kendini gösteren teknolojik gelişmeler, çocuklarımız açısından boş zaman değerlendirme ve sosyalleşme algısının değişmesine yol açtı, hatta çocuklarımız bu platformlarda tehdit, şantaj, istismar ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Bu yazımızda çocuklarımızı bilişim çağında bu tür yazılımlardan nasıl koruyabileceğimizi anlatacağız.

Pegı

Dünya Üzerindeki Oyun Derecelendirme Sistemleri

Bugün dünya üzerinde OFLC, ESRB, PEGI vb. isimlerde bir çok oyun derecelendirme sistemi vardır.  Avrupa dağıtımlı oyunlarda PEGI değerlendirme sistemi, Amerika dağıtımlı oyunlarda ise ESRB değerlendirme sistemi uygulanmaktadır. Çocuklarımızın internet üzerinde oynadığı bu oyunların çoğu Avrupa dağıtımlı olduğu için, oynadıkları oyunların yaşlarına ve psikolojik gelişimlerine uygun olup olmadığı değerlendirmesini yapabilmek ve dolayısıyla çocukları gözetimimiz altında tutabilmek için bu sistemleri bilmek gerekiyor.

PEGI (Pan European Game Information) Sistemi

Bu sistem, çocukların yaşları ve psikolojik gelişimleri açısından kendilerine uygun olmayan, şiddet, ırkçılık, cinsel içerikler içeren oyun içeriklerinden korunması amacıyla, ebeveynlerinin bu tarz oyunların içeriğini çocukları satın alırken bilmesini ve çocuklarını gözetimleri altında tutabilmelerini sağlayan bir sınıflandırma sistemidir.

Sistemde, oyun içerikleri konusunda yaş sınıflandırma ölçüt ve standartlarını belirlemek amacıyla, farklı uzmanlık alanlarından kişiler bir araya gelmiş ve bir yaş sınıflandırma modeli oluşturmuşlardır. Bu model oluşturulurken temel alınan ölçütler;

Oyun bu ölçütler kapsamında değerlendirilerek, oyun içeriğinin hangi yaş kategorisinde uygun olduğu belirlenmektedir ve oyun kutularına oyunun hangi yaş kategorisi için uygun olduğuna ve sakıncalı içerik olarak ne içerdiğine ilişkin aşağıdaki semboller basılmaktadır. Bu sistemde 5 adet yaş sınıflandırma seviyesi kullanılmaktadır, bu simgeler oyunun en düşük kaç yaşındaki bir çocuğa hitap ettiğini gösterir. Bu yaş sınıflandırma sistemlerinin yanında  İçerik tanımlayıcılar ise çocuğunuzun oynayacağı oyunda kötü dil kullanımı, cinsel içerik ve çıplaklık vb. içerikler olabileceğini tanımlar. İçerik tanımlayıcılar, oyun kutusunda, yaş simgelerinin yanında bulunurlar.

Siz de çocuğunuzun oynadığı oyunların, çocuğunuzun yaşına ve psikolojik gelişimine uygun olup olmadığını bu sembollere bakarak kontrol edebilirsiniz.

Uygulama mağazalarındaki oyunlar da yaş oranlarına sahiptir. Google Play, Windows Mağazası, Nintendo eShop ve Oculus, PEGI sistemini kullanıyor. Ancak App Store ve Amazon Apps’ın kendi yaş sınıfları var. Çoğu oyun dağıtıcısı oyunun içeriği hakkında bilgi verir; bu yüzden oyunu indirmeden önce, oyun içeriğini okuduğunuzdan emin olun.

Ayrıca, yaş sınıflandırma yöntemi ebeveynler için yararlı bir rehber olsa bile her çocuğun farklı olduğunu ve çocuğunuzu en iyi sizin tanıyacağınızı unutmamak gerek. Bu nedenle bir oyun satın almadan veyahut indirmeden önce, çocuğunuzun yaşına göre ne kadar olgun bir çocuk olduğunu ve çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından çocuğunuza uygun içerik türünü düşünmek de faydalıdır.

Pegı Yaş Etiketi Nedir?
5 (100%) 1 değerlendirme
168600cookie-checkPegı Yaş Etiketi Nedir?
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
 • Tehlikeli Online Oyunlar

  Mobil ve bilgisayar oyunlarında çocuklarınızı tehdit eden tehlikeli oyunlar listesi

  Liste
 • Tehlikeli Offline Oyunlar

  Çocuklarınızın arkadaşları ile ilgili oynadığı oyunların listesi

  Liste
 • Çocuklar İçin İnternetteki Tehlikeler

  Çocuklarınızı internette bekleyen diğer tehlikeli içeriklerin listesi

  Liste
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler

Biz Sizi Arayalım

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

Uzmanına Soru Sorun