Çocuğunuzun Video Oyun Takıntısı Olumlu Olarak Nasıl Kullanılmalı?

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Video oyunu takıntılı bir çocukla mı yaşıyorsunuz? Top yerine Minecraft oynamayı tercih eden bir çocuk mu? Sizinle vakit geçirmek yerine oyun oynamayı tercih ediyor, sizinleyken huysuz  mu oluyor? Öyleyse, çocuğunuzda oyun takıntısı olabilir. Oyun bağımlılığı, Önemli oranda kilo alımı veya kilo kaybına, uyku bozukluklarına, ani ruh hali değişikliklerine, arkadaş ve aile üyelerinden uzak durma hatta saldırganlık ve sinirlilik haline, ders çalışma performansında düşüşe, sağlıksız beslenmeye, sosyal ilişkiler kurma konusunda başarısızlıklara ve bunlar gibi çocuğunuzun psikolojik ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek bir çok semptoma sebep olabilir.

Video Oyun Takıntısı

Çocuğunuzu bu konuda daha doğru yönlendirmek için, daha büyük resme odaklanmalısınız, direkt bir şekilde oyun oynama konusunda yasaklar koymak yerine pozitif ebeveynliğin önemli bir yönü olarak, sorunu kalıcı ve olumlu bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Aşağıda sayacağımız stratejiler çocuğunuzun video oyunlara ilişkin takıntılarını olumlu bir yönde etkileyecektir.

Sınırlar anahtardır. Öncelikle tutumunuzla başlayın: video oyunlarına, çocuğunuzun hayatını devralacak kötü bir canavar yerine, çocuğunuzun yapabileceği güzel şeyleri içeren engin bir alet çantasındaki seçeneklerden biri olarak yaklaşın. Unutmayın, bu canavar evcilleştirilebilir. İşte nasıl.

1. Sizin için eğlenceli olmasa bile, oyunun çocuğunuz için eğlenceli olduğunu kabul edin

Ipad’ler, ipod’lar ve daha bir çok sayıda cihazla büyümeyen bizler, çocuklarımızın oynadıkları oyunlara bakınca, birinin zamanını gerçek bir arsa olmadan iki boyutlu bir dünyada neden geçirmek istediğini merak ediyoruz. Bu sizin hatanız değil. Çocuğunuzdaki oyun aşkı, onu spora göndermediğiniz ya da kitap okumaya yöneltmediğiniz için ortaya çıkmadı. Çocuklar istedikleri şeyi severler. Tehlikeli, yasadışı, çocuğunuzun gelişimini etkileyecek veya kötü içerikli olmadığı sürece, her şey yolunda.

2. Neyle yaşayabileceğine karar verin. Zaman kontrolü yapabilen bir çocuk yetiştirmek mi, kendinizi ve çocuğunuzu yıpratmak mı?

Kendi davranışınızı incelemek için birkaç gün ayırın. Çocuğunuz yarım saatten fazla bir süre, ekran başındayken dolap kapılarını çarpmaya mı başlıyorsunuz? Oyun oynarken onu rahatsız edecek şeyler mi yapıyorsunuz? Ya da ona bağırıyor musunuz? Bu yöntemler işe yaramayacak, hatta geri tepecek. Çocuğunuza oyun oynamasından rahatsızlık duyduğunuzu belli etmeden, oyun oynayabileceğini yalnız haftanın belli günleri, günde yalnızca 90 dakika oynayabileceğini belirtin, siz de o sırada kendi keyif alacağınız film izlemek gibi bir aktivite yapacağınızı söyleyin, bu zamanların sizin eğlence zamanlarınız olduğunu belirtin, böylelikle sizi de oyununun içine dahil edecek ve her zamanın oyun oynama zamanı olmayacağını insanların keyif duydukları aktiviteleri belli zamanlarda yapabileceklerini sizden görerek öğrenmiş olacak ve bu uygulama evinizin politikası haline gelecek. Şunu unutmayın; ev politikanızı geliştirmek için, bahsettiğimiz eğlence saatlerine her iki ebeveyn de dahil edilmelidir. Bu çocuğunuzun eğlence zamanlarının uzatılıp, kısaltılabileceğini veya istediği herhangi bir gün uygulanabileceğini düşünmemesini sağlayacak..

3. Eğlence zamanınızın kurallarını baştan belirleyip onunla konuşun, unutmayın bu kurallara evdeki herkes uyacak.

Çocuğunuza yaklaşımınızı bu çerçevede ve olumlu tutarsanız, çocuğunuzun zaman kontrolü yapabilen, sorumluluk alabilen bir çocuğa dönüştüğünü göreceksiniz.

Bu Yazıyı Değerlendirin
168690cookie-checkÇocuğunuzun Video Oyun Takıntısı Olumlu Olarak Nasıl Kullanılmalı?
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
 • Tehlikeli Online Oyunlar

  Mobil ve bilgisayar oyunlarında çocuklarınızı tehdit eden tehlikeli oyunlar listesi

  Liste
 • Tehlikeli Offline Oyunlar

  Çocuklarınızın arkadaşları ile ilgili oynadığı oyunların listesi

  Liste
 • Çocuklar İçin İnternetteki Tehlikeler

  Çocuklarınızı internette bekleyen diğer tehlikeli içeriklerin listesi

  Liste
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler

Biz Sizi Arayalım

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

 • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
 • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
 • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

Uzmanına Soru Sorun