Mahkeme Davalarını Google’dan ve İnternet’ten Kaldırma

Bu Yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Haber yayınları yazılı baskıdan, çevrimiçi bir odağa doğru gittikçe ilerlerken, özellikle sabıka kayıtları ve mahkeme davaları durumunda, gizlilikle ilgili birçok konu gündeme geliyor.  Hukuk sisteminin çalışma şekli; bir suç şüphesiyle tutuklanan ve suçlanmayan veya suçsuz bulunan bir bireyin, tutuklama hiç olmamış gibi, hayatlarına normal olarak devam etmesine izin vermelidir. Açık bir sabıka kaydına sahip olacaklar (olması gerektiği gibi, bir suçtan suçlu bulunmadıkları için) ve kendilerini tutuklamanın ayrıntılarından ayırabilmelidirler.

Ancak giderek daha fazla yayım veri tabanlarını dijitalleştirdikçe, artan insan sayısıyla beraber, sabıka kayıtları tamamen açık olsa bile, geçmiş tutuklamalar ve mahkeme davalarıyla ilgili güncel bilgileri buluyor.

Dava Sonuçlarını Google'den Kaldırma

Mahkeme Davalarını Google’dan ve İnternet’ten Kaldırma

Açıkçası, bunun insanların yaşamları üzerinde oldukça olumsuz bir etkisi olabilir. İş bulmaya çalışan kişi hakkında birçok rapor edilmiş vaka bulunabilir, çünkü işletmeler işe aldığında ya da görüşme oluştururken, muhtemel bir tarih hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerinde, tutuklama maddesinin genellikle o kişinin adıyla ilgili en üstteki ya da tek liste olduğu yere yani Google‘a göz atarlar.

Dijital Kayıtları Silerek Temizleme

Peki insanlar bu sorunla nasıl mücadele edebilir?

Adınızı değiştirmeniz önerilen bir çözümdür, çoğu kişi için seçeneği gerçekçilikten uzak hale getiren maliyetler ve rahatsızlıklarla birlikte, zor bir yoldur. Başka bir seçenek, istenmeyen sonuçların internet aramalarını temizlemek için bir PR şirketi veya itibar yönetimi firmasına ödeme yapmaktır. Özellikle de uğradıkları herhangi bir suç veya yanlış suçlamadan masum olanlar, itibarlarını yeniden kurmak için böyle aşırı önlemler almak zorunda kalmaya itiraz ediyor.

Eski tutuklama makalelerini ve Google‘dan kaldırılan mahkeme davalarıyla ilgili ayrıntıları nasıl elde edersiniz?

Ne yazık ki, kendilerini bu pozisyonda bulan insanların Google’a doğrudan yaklaşarak büyük bir ilerleme kaydetmeleri pek mümkün değildir. Google’ın arama platformu, söz konusu içeriği barındırmaz veya oluşturmaz, yalnızca dizine ekler. URL’ler arama listelerinden kaldırılması için Google‘a bildirilebilir, ancak istek yalnızca makale gizlilik veya diğer yasaları ihlal ediyorsa gerçekleştirilir, ki bu durum burada olası değildir. En iyi ilk yaklaşım, makalenin yayıncısına başvurmak ve geri çekmelerini istemektir.  

Yayıncılar İle Anlaşma

Birçok durumda yayıncı bilgileri kaldıracak veya suçlamaların düştüğünü, bireyin sabıka kaydının sona erdiğini veya davanın mahkemeye çıkması durumunda suçsuz bulunduğunu söylemek için bir değişiklik ekleyecektir.

Ancak birçok durumda sonuç daha az olumlu olacaktır; aslında birçok yayıncının eski içeriğin yayınlanmasına karşı kuralları vardır, tarihin yeniden yazılmayacağını belirtir ve eğer bir mahkeme davası ise, ne yazık ki kamuya açık bir kayıt meselesidir ve kamuya açık kayıt, bilgilerin basılı formda mı yoksa Web’de mi mevcut olduğu arasında hiçbir ayrım yapmaz.

Google’dan Silinmiş Dava Bilgilerini Kaldırma

Yayıncı; tutuklama, mahkeme davası veya sabıka kaydı ile ilgili bilgileri kaldırmak, değiştirmek veya sayfa arama motorları tarafından dizine önlemek için kod uygulamayı için kabul ettiğinde söz konusu ayrıntılar doğal olarak zaman içinde arama sonuçlarından çıkarılmalıdır. Google, web sayfalarını düzenli olarak dizine ekleyerek web sayfalarını düzenli olarak tarar ve arama listelerini güncel tutmak için eski bilgileri yeni ile değiştirir.

Bu işlem, davanızla ilgili bilgilerin, yayıncıyla yapılan başarılı bir müzakerenin ardından listeden çıkarılacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, Google önbelleğe alınmış (saklanan) sayfalardan da faydalandığından, sabıka kaydınızın veya mahkeme davanızın Google’dan kaldırıldığından tamamen emin olmak istiyorsanız, önbelleklenmiş bir sayfanın kaldırılması talebinde bulunmak için onlarla bağlantı kurmalısınız.

0 0 vote
Article Rating
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama

Biz Sizi Arayalım

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

[ninja_form id=10]

Uzmanına Soru Sorun

[ninja_form id=11]