İtibarınız en büyük servetinizse…

Dijital itibar markalar için büyük önem taşıyor. Dijital dünyadaki olumsuz içerikler ise anlık tüketici davranışlarını doğrudan etkilerken, uzun vadede marka itibarını ve imajını sarsabiliyor. İnternette asılsız haberlerin kaldırılması konusunda faaliyet gösteren ekoruma.net’in Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal, dijital itibarı korumak için öncelikli 5 maddeyi şöyle sıraladı:


1.Gizlilik sözleşmesi imzalayın: Bireysel veya kurumsal markanız ile yapacağınız işlemlerde çalıştığınız kurum ve kuruluşlarla mutlaka gizlilik sözleşmesi imzalayın. Sözleşme sayesinde hem bilgileriniz korunacak, hem de hukuki olarak korunma altına alınacaksınız.

2. Arama sonuçlarını kontrol edin: Özellikle online alışveriş dışında satın alma kararı veren kişiler, arama sonuçlarındaki detayları inceleyerek mağazalarınıza ziyaret gerçekleştirebilir. Örneğin beyaz eşya satın almak isteyen kişiler çevrimiçi bir araştırmadan sonra fiziki olarak satın alma yapabilir.

3. Sosyal medyanızı takip edin: Hakkınızda başkaları tarafından paylaşılmış veya kendi paylaştığınız her gönderinin dijital ortamda saklandığını unutmayın. Tüm sosyal medya hesaplarınızda aktif olun.

4. Şikayet yönetimi: Müşterilerinizden gelen olumlu veya olumsuz bütün isteklere cevap vermelisiniz. Yapılan şikâyetin düzeltilmesi hem sadık müşterilerinizi elinizde tutmaya, hem de yeni müşteriler kazanmanıza olanak sağlar. Bir sonraki satın alma işleminde müşteri mağduriyet yaşasa bile çözüleceğinden emin olur, güven duygusu gelişir.

5. Alarm oluşturma: Hakkınızda yapılan yorumları, yayınlanmış haber, görsel ve içerikleri takip edebileceğiniz alarm oluşturun. Böylelikle olumlu veya olumsuz yorumlara daha erken ulaşırsınız. Hakkınızda yayınlanmış asılsız haberler için ise işin ehli uzmanlara başvurun.

http://www.bthaber.com/bilisim-dunyasi/itibariniz-en-buyuk-servetinizse/1/30588