Dijital İtibarda Ajanslar Yetersiz Kalıyor

Bu Yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Dünyanın önde gelen arama motorları, sosyal ağlar ve dosya paylaşım sitelerinde yer alan istenmeyen içeriklerin kaldırılmasında yüzde 100’e yakın bir başarı sağlıyor. ekoruma.net, istenmeyen haberlerin kaldırılması konusunda markalara da hizmet veriyor. Kurtuluş Partners çatısı altında faaliyet gösteren ekoruma.net’in Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal Akkoyun, Reklamazzi.com‘un sorularını yanıtladı.

Dijital itibarda ajanslar ve yetersiz kalınmasına yönelik yapılan röportajımızda reklamazzi.com tarafından merak edilenler ve röportaj akışını aşağıda bulabilirsiniz.

İnternette küçük düşürücü haberler kişiler kadar markaların da itibarını zedeliyor. Sizden bu konuda yardım alan markalar var mı?

Günümüzde istenilen her bilgiye internet üzerinden ulaşılırken, bir marka hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar da internette arama motorlarını kullanıyorlar. Arama motorlarında karşılarına çıkan olumsuz sonuçlar marka kullanıcılarını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple dijital dünyada marka itibarını korumak oldukça önemli bir kavram haline geldi. Markalar da hakkında çıkan asılsız haberler ve karalayıcı görsellerin internet ortamından zaman kaybetmeden kaldırılması yönünde çalışmalarına başlamış durumda. Çalışmalarımızı sadece bir ürünün markalarında değil, ünlü kişiler, üniversiteler ve tekstil firmaları ile de yürütüyoruz. Biliyorsunuz ki ünlü kişiler de birer marka, internet üzerinde yapılan küçük düşürücü haberler ünlü isimleri de büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Biz de çalışmalarımızı bu konular üzerinde yoğunlaştırıp, ünlü isimlere, tekstil, gıda, inşaat ve eğitim firmalarına öncelik veriyoruz.

Asılsız haberlerin marka değerine etkisi rakamlarla ve örneklerle ne oluyor? Bu hususta danışanlarınızdan aldığınız geri bildirimler var mı?

Asılsız haberlerin marka değerine olan etkisi çok büyük. Artık karşınızda internette duygusal bağ kurmak zorunda kaldığınız bir hedef kitle bulunuyor. Olumlu bir durumu 3 kişi ile paylaşırken olumsuz olan bir haberi en az 7 arkadaşımıza anlatıyoruz. Bu da kötü haberlerin daha hızlı yayılmasında büyük örnek taşımaktadır. Özellikle markalar hakkında çıkan olumsuz haberlerin arama motorlarında ilk sırada çıkmış olması müşterinizin sizi direk olarak terk edeceği anlamına gelmektedir. Bu konu ile alakalı markalar yılda 3000 ile 5000 arası tüketiciyi kaybettiklerini yaptıkları memnuniyet anketleri sonucunda saptayabiliyorlar.

Günümüzde birçok marka sosyal medyada hemen her gün ‘rezalet’ başlıkları ile haber oluyor. Sözlükler ve sosyal medyadaki etkinizden söz eder misiniz?

İnternet dünyası büyük bir bilgi kirliliği ile karşımıza çıkıyor. İnsanlar internet ortamında karşılaştıkları her bilgiye sorgusuz inanabiliyorlar. Sosyal medya araçları ile yapılan paylaşımlar kimi zaman saldırı niteliği taşıyabiliyor. Özellikle büyük markalar rakip firmalar tarafından haklarında yapılan asılsız paylaşımlardan etkilenerek maddi ve manevi büyük zararlara uğruyorlar. Genelde çıkan rezalet başlıklı haberler sözlükler aracılığıyla yayılıyor bu da markaları etkiliyor. ekoruma.net olarak büyük talep aldığımız bir konu diyebiliriz, bu konuda yaptığımız araştırmalarda bu tarz asılsız paylaşımların yapıldığı sahte hesapların tespiti ve kapatılması işlemlerini de yürütüyoruz.

Bir marka hakkında çıkan olumsuz haberler gerçeği yansıtıyorsa ve kamuoyu tarafından bilinmesi önem taşıyorsa ekoruma.net hizmetinden yine de faydalanabilir mi?

Kişi veya kurumların tarafımıza başvuruda bulundukları takdirde, kaldırılmasını istedikleri içerikler öncelikle kapsamlı bir araştırmadan geçiyor. Bilişim departmanımız tarafından gelen bilgiler doğrultusunda içerikler eğer gerçeği yansıtıyor ve haber niteliği taşıyorsa kaldırmıyoruz.

eKORUMA olarak tamamen yasal prosedürlere uyarak kişilerin veya markaların aleyhinde oluşturulmuş asılsız paylaşımların kaldırılmasını sağlıyoruz. Kişi ve kurumların sanal dünyada itibarlarını zedeleyecek, küçük düşürecek şekilde yapılmış haberleri, uygunsuz sitelerde geçen isimleri, ifşa haberleri ve markaların rakipleri tarafından saldırı niteliğinde yapılan karalayıcı içerikleri kaldırıyoruz.

İstenmeyen haberlerin kaldırılması konusunda sosyal medya ajanslar, dijital pazarlama ve marka ajanslarından farkınız nedir?

Günümüzde kullandığımız birçok mecra var. Her biri için ayrı bir prosedür gerektiği için  her birini özel ve doğru yöntemlerle girmelisiniz. Örneğin Google farklı, Youtube farklı, facebook ya da haber siteleri farklıdır. Arama motorlarının, yer ve içerik sağlayıcılarının  sorumlulukları farklıdır. Bunların farkında olarak hareket etmek gerekmektedir.

Bu sebeple internetten kaldırılması istenen içerikler konusunda ajanslar yetersiz kalıyor. İstenmeyen haberleri çıkan kişi veya kurumların haberlerini internet ortamında hiçbir izi kalmadan kaldırmak yerine olumlu içeriklerle besleyerek istenmeyen haberin üstünü örtmeye çalışıyorlar. ekoruma.net’in uzman bilişim kadrosu ile istenmeyen haberlerin tespiti kapsamlı bir araştırma ile belirleniyor. İstenmeyen tüm haberlerin, fotoğrafların veya videoların kaldırılması işlemleri hem teknik hem de yasal yollardan sağlanıyor. Gelecekte karşınıza tekrar çıkmaması için 7/24 takibi sağlanıyor. Ve istenmeyen içerikler tamamen temizleniyor.

Son olarak büyük markalar hakkındaki asılsız haberlerin rakipler tarafından üretildiğini düşünüyor musunuz? Örnek verebilir misiniz?

Rakipler tarafından asılsız haberlerin yapılması olasılığı oldukça yüksek bir ihtimal ve karşılaştığımız durumlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz dönemlerde bir içecek firmasının çıkan haberinde, kapalı içecek kutusunun içinden balık çıkması, yine ünlü bir fastfood firmasının sözde tavukları kurtlanmış, bu imkansız zira belli derecede kızaran bir şey anında kurtlanmaz ancak uzun süre bekletilmesi gerekir ki bu da uluslararası şirketlerde mümkün değil. Bu haberler tamamen ürün alıcıları için tasarlanan karalama kampanyası ile algı yönetimi.

Sadece rakipler değil memnun kalmayan müşterilerin deneyimleme paylaşımları da markaların tercih edilmeme sebebini etkiliyor. Kullanıcı deneyimlerinin artmış olduğu internet dünyasında müşterileri memnun etmek gittikçe zorlaşıyor. Bu yüzden markaların internette korunma süreçlerine daha fazla önem vermeleri ve internette çıkmış olan bu tür haberlerin tespit, takip ve dava süreçleri uzman kişi ve kurumlar tarafından yapılmalıdır.Bilişim alt yapısı olmayan kurumlar bu işlemleri gerçekleştiremez ve yapılacak işlemlerin kaldırılma süreçleri içeriğin boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden detaylı inceleme gerekmektedir.

Dijital itibarda ajanslar ve ajansların yetersiz kalmasına yönelik yapılan görüşmeler sonrasında yönetilen sorular ve yanıtlarımız yukarıdaki gibidir.

ekoruma.net’i Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları üzerinden takip edebilir ve her türlü sorunuz için İletişim kanallarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler ekoruma danışmanlık hiz. a.ş. aittir
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
eKORUMA’da İçeriğiniz Kaldırıldıktan
Sonra Ödeme Yaparsınız
eKORUMA Müşterileri Link Durumlarını Online Takip Ederler
Tüm Kredi Kartlarına 12 Aya Kadar Taksit İmkanıİyzico Alt Yapısı ile Online Ödeme

Site İçi Arama

Biz Sizi Arayalım

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Talep Formu

  • Bize +90 212 909 5278‘den ya da +90 532 313 39 84 nolu Whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.
  • eKORUMA’da içeriğiniz kaldırıldıktan sonra ödeme yaparsınız
  • Kaldırmak istediğiniz linkin durumunu canlı olarak online sistemimizden takip edersiniz.

Tanıtım Videosu Gelecek

İçerik Gönderme Formu

[ninja_form id=10]

Uzmanına Soru Sorun

[ninja_form id=11]